Heti ötperces: Lánc, lánc, E-bike lánc!

Kerékpárok általános karbantartása:
A lánc.
Mindig nagy öröm egy új kerékpár megvásárlása és hogy sokáig tudjon minőségi szolgálatot nyújtani, akkor nekünk illik karbantartanunk. Nem arra kell gondolni, hogy a csapágyakat vagy a teleszkópot rendszeresen szét kell szedni vagy állandóan cserélgetni a fékekben az olajat. Sokkal kézenfekvőbb dolgokról írnék pár gondolatot, mint kerékpárszerelő, sportoló és versenyző.
Rendszeresem hoznak be hozzánk bringákat szervizelni, de sajnálattal tapasztalom, hogy a hajtásrendszeren nincs felhalmozódva az olajsár. Egyfelől ez jó dolog, de azért nincs jelen, mert a láncot szinte alig vagy egyáltalán nem kenik semmiféle kenőanyaggal a felhasználók. Az új bringák láncát mindig megkenjük átadás előtt, viszont ez a kenőanyag az első pár út alkalmával eltűnik. Miért is? Mert az út pora rárakódik a láncra és a lánchajtás egyéb elemeire, ahonnan a kenőanyag+por, piszok massza le is pereg jó esetben. A sokadik út alkalmával már szárazon fut a rendszer, fém a fémmel érintkeznek a lánc görgői és a lánckerék fogai, vagy a láncszemek görgőin belül a görgők belső fele és a lánc csapjai között. Ha ezekről a helyekről eltűnik a kenőanyag, akkor a kopás nagymértékben megnő, csökkentve ezáltal az alkatrészek élettartamát. A kenőanyag legfontosabb tulajdonsága, hogy egy vékony filmréteget képez, jelen esetben a fémalkatrészek felületén és így könnyebben elmozdul pl. a lánc a lánckerekek fogain, kisebb erő kell a hajtáshoz (mondjuk ez szinte észrevehetetlen, de egy erősen korrodált láncnál eléggé látványos tud lenni), halkabb a rendszer és pontosabb a váltás.
Ma már rengeteg féle kenőanyag van a boltok polcain, ember legyen a talpán, aki megmondja a tutit. Spray, wax, csepegtetős formula, télre vagy nyárra, száraz vagy vizes körülményekre stb. Érdemes kipróbálni egyet-kettőt, amit jónak vélünk, vagy ajánlás alapján szimpatikus, aztán majd kiderül, hogy a mi elképzeléseinknek tényleg megfelel-e vagy sem, de tény, hogy minden jobb, mint ha nem lenne semmi rákenve a láncra.
Azért a kenés előtt érdemes egy ronggyal vagy egy kemény, hosszú szőrű kefével áttörölni, átkefélni a hajtásrendszert és csak a tisztítás után elvégezni az olajozást. Létezik sokfajta láncmosó berendezés, amik könnyen használhatóak otthon is, van amihez le sem kell szerelni a láncot a bringáról. Itt van lehetőség láncmosó, lánctisztító folyadékot is bele tölteni ezekbe a szerkezetekbe, ami még hatékonyabbá teszi a tisztítást, de ugye ez még mindig csak a lánc tisztítása, a lánckerekekről, váltógörgőkről is le kell szedni a piszkot, erre viszont még mindig a legjobb a feljebb említett hosszú, kemény szőrű kefe, ami ha nyele is van, akkor még könnyebb oda férni a szűkebb helyekre.
Ebike-ok esetében még nagyobb jelentősége van a láncra való odafigyelésnek, mert itt nem csak a bringás ereje adódik át a láncon keresztül a hátsó kerékre, hanem a motorerő is, ezáltal nagyobb igénybevételnek van kitéve egy ebike lánc, rendszeresebben kell ellenőrizni a nyúlását és sűrűbben érdemes lecserélni, mert ha engedjük elnyúlni, akkor nem csak a lánc lesz cserés, hanem a hajtásrendszer többi eleme is és az már zsebbenyúlósabb történet, főleg, ha valaki éves szinten sok ezer km-t megy. Még mindig sokkal olcsóbb sűrűbben láncot cserélni (ebike esetében legalább 1000km-enként), mint egyszer a komplett hajtásrendszert (lánctányér, lánckeréksor, lánc, váltógörgők).
Üdv
Bikexpert Team