Tudd meg, hogy milyen elven működik egy e-bringa!

Elektromos kerékpárok működési elve
Az e-kerékpárok 2 típusba sorolhatók:
1. az elektromos rásegítéssel hajtható pedelec kerékpárok,
2. az elektromos rásegítésen felül saját gázkarral rendelkező e-bike-ok.
Kikapcsolt állapotban természetesen mindkét típus hagyományos kerékpárként használható.
A boltunk által forgalmazott pedelec rendszerű e-bikeok elektromos motorja „csak” besegít a hajtásba, akkor adja le a maximum 250 Watt névleges teljesítményt, ha a kerékpáros is hajtja a bringát, ahogy megáll a hajtókarok mozgása, az elektromos motor is lekapcsol, nincs lehetőségünk motorozgatni.
A nyomatékszenzoros pedelec rendszerű e-bike érzékeli a hajtásba bele adott erőt, hajtókarfordulatszámot, gyorsulást vagy a lassulást, az út meredekségét és az előre kiválasztott üzemmód mértékében adja hozzá az elektromos motor erejét a haladás érdekében. Ezt a finoman hangolt rásegítésnek köszönhetően alig vesszük észre, úgy érezzük, hogy szinte csak mi hajtunk, de erősebbek lennénk.
Így a sportolás érzése megmarad, gyorsabbak leszünk az emelkedőkön felfelé, viszont 25km/h sebességet elérve a rásegítés megszűnik, innen már önerőből kell tekernünk a bringát egészen addig, amíg a sebességünk vissza nem lassul 25km/h alá és ismét bekapcsol az elektromos motor.
Különböző kerékpár márkák, más-más elektromos rendszerek mellett tették le a voksaikat. A Giant márka a Yamaha motorjait hasznája Giant szoftverrel, a Merida a Shimano, a KTM a Bosch, a Specialized pedig a Brose motorokat szereli a bringáikba.
Milyen sebesség elérésére képes egy elektromos bringa?
Az elektromos kerékpárok sebessége részben a motor teljesítményétől függ, azonban az európai uniós szabályozásoknak megfelelően mindegyik 25 km/h-s sebességkorlátozással van ellátva. Ennél nagyobb sebességre képes elektromos kerékpár nem használható a hazai közutakon.
Garancia és szerviz
A nagy gyártók hazai szervizhálózata elég jónak mondható, több bolt is – ahogy a Bikexpert is- felkészült diagnosztikai szoftverekkel- és folyamatosan fejleszti tudását, hogy naprakész legyen.
Az e-bikeok karbantartása hasonló a normál kerékpárokéhoz, extra figyelmet a láncok és fékek igényelnek, illetve nyilván az akkumulátor megfelelő kezelése fontos.
A láncok sokkal nagyobb terhelésnek és emiatt kopásnak vannak kitéve, bővebben olvashattok erről egy korábbi cikkünkben: e-bike lánc karbantartás.
Milyen javítási lehetőségek vannak, ha elromlik az e-bike?
Hazánkban szerencsés módon az elektromos kerékpárok már annyira elterjedtek, hogy számos kerékpárszervizben foglalkoznak a kisebb-nagyobb problémáik elhárításával.
A mechanikus részek meghibásodása, karbantartása egy hagyományos kerékpár boltban is elvégezhető, de azért vannak olyan mechanikus szerelések, amik e-bike specifikusak és speciális szerszámot igényelnek, amik nem biztos, hogy minden kerékpár boltban megtalálhatóak.
Az elektromos rendszerekhez és a szoftverhez való hozzáférés már egy magasabb képzettséget, felkészültséget és feszereltséget ígényelő munkafolyamat. Ezeket érdemesebb szakszervizben elvégeztetni, ha a garanciamegtartó vagy a garanciális időn belüli szervizelésekről van szó, akkor pedig azzal a kereskedővel érdemes megcsináltatni, akinél a kerékpár vásárolva lett.
E-bike biztosítás
Gondtalan kerékpározásra vágysz? Már nálunk is elérhető a bikePAYMENT, amely a fase24 terméke, és amelyet az Allianz Partners, valamint a GrECo International együttműködésével fejlesztettek ki. Ha érdekel ez a lehetőség, akkor kattints ide: bikePAYMENT biztosítás.
Múltheti blogcikkünket itt olvashatod el: az SPD pedálok előnyei és hátrányai.