Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A kerékpár története

A kerékpár története

A kerékpárok ma már visszavonhatatlanul a mindennapjaink részévé vált, mára már nem csak egy közlekedési eszköz, de számos sportolási forma alapja is. De belegondoltál már, hogy vajon hogyan is nézhettek ki az első kerékpárok, vagy hogy mióta is az életünk része ez a rendkívüli közlekedési eszköz?

Ebben a blogban ennek járunk utána.

A kerékpár elődjének tekintett közlekedési eszközt a német nemzetiségű Karl Drais találta fel 1817-ben. A szerkezet mindössze egy szilárd vázból és két kerékből állt. A kezdetleges eszköz csak azt a célt szolgálta, hogy feltalálója közlekedését könnyítse meg. Hamarosan rájött, hogy az eszközön érdemes finomítani, fejleszteni, így azt hamar irányíthatóvá, kormányozhatóvá tette. Négy év tökéletesítés után a kezdetleges kerékpár már egy teljesen új kormányszerkezettel és állítható magasságú ülésekkel is rendelkezett. Az eszközt ekkor már a sajtó is felkapta, és a kezdeti cinikus fogadtatás után néhány hónap leforgása alatt rendkívüli népszerűségre tett szert Angliában és Franciaországban is. Bár ezen a típuson még nem volt pedál, a közlekedést már így is megkönnyítette, kényelmesebbé tette.

Az első biciklipedálok állítólag egy skót kovács nevéhez fűződnek, aki 1839-ben alkotta meg azokat. A pedálokat 1860-ban tökéletesítették, erőátviteli okokból az első kerekekhez illesztették. Nem sokkal később kialakultak a mai kerékpárok elődjei, a velocipédek melyeket a nagyobb sebesség elérése érdekében nagyobb első kerekekkel szereltek fel. 

Az első modern kerékpárt, lánccal és fogaskerékkel felszerelt, hátsókerék meghajtású, döntött kormányrúddal rendelkező változatát Kemp Starley találta fel 1885-ben. Ezt követően Boyd Dunlopnak, az ír állatorvosnak köszönhetjük a kerékpárok újabb tökéletesítését, akik a menet közbeni rázkódás tompítása érdekében levegővel teli csöveket erősített a kerekekhez. 

Az első kerékpárversenyt 1868-ban rendezték, 1896-tól pedig a kerékpározás versenyszáma a nyári olimpián is szerepel. 

Érdekesség, hogy a 19 század végén a kerékpárokat a háborúkban is bevetették, a leghosszabb ideig a svájci kerékpárezred állt fenn 1891-től 2003-ig. 

A kerékpár sikere az lehet, hogy akkora készült el, amikor az emberek szabadságra, jogokra, élményekre vágytak. A kerékpár új távlatokat nyitott, lehetőség volt hosszabb utak megtételére is.

Napjainkban közel 1 milliárd kerékpárt használnak világszerte közlekedésre, szállításra, szabadidős, sportolási tevékenységre. Manapság az egyéni közlekedés leghatékonyabb eszköze a kerékpár. Ha te is nagy rajongója vagy ennek a páratlan közlekedési és sport eszköznek, nézz szét webshopunkban, ahol  az e-bikeokon kívül kerékpár alkatrészeket, sisakokat vagy éppen kerékpáros ruházatot is beszerezhetsz egy helyen. 

 

Nanobar példa

Üdvözöllek!

Ez itt egy példa a nanobar és container használatára.