Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Adj fel minden hitetlenkedést: az új Specialized Diverge STR teszt

Adj fel minden hitetlenkedést: az új Specialized Diverge STR teszt

Páratlan kényelem és hatékonyság: ezekkel a tulajdonságokkal rázta fel nem olyan régen a Specialized a gravel világot az új Diverge STR modellel. Nézzük pontosan mit is takar a Suspend The Rider elnevezés - Spencer Harding tesztje alapján.

BEVEZETŐ

Amikor a Specializedtől megkaptam az S-Works Diverge STR bringát, nem fogott el hirtelen az az érzés, hogy én az a rider lehetnék, aki igazán kihozhatja maximumot ebből a gépből. Én, aki ellenpólusa vagyok a rugós nyeregcsöveknek, kellő szkeptimizmussal vágtam neki a tesztnek. Milyen lesz ez a szokatlan megoldás? Aztán egyszer csak azon kaptam magam, hogy olyan távokat és távolra hajtok, amire nehezen venném rá magam. 110+ km-es körök után még mindig kényelmesen ültem a nyergen, ami egyértelműen az STR rendszernek köszönhető. Ijesztő - ez a szó jutott eszembe, de a szó pozitív értelmében, hogy mennyire jó a nyeregcső megoldása a finomhangolás után.

 

A RENDSZER LELKE - AZ STR

Megjelenés után nagyon sokan a Niner össztelós, gravel vázához hasonlították a Diverge-et, de az STR rendszer alapjaiban más: különböző rugalmasságúra laminált, cserélhető, karbon nyeregvázcsöveknek köszönhetően állíthatjuk be a kívánt rugalmasságot - ezáltal a 'rugóutat' -, majd az egész meg van fejelve egy, a felsőcső végébe integrált csillapító egységgel. Mivel az elv a karbon rugalmasságára épít, simán a nyeregben tekeréskor nem csinál semmit, leginkább ezzel különböztetve meg azt például MTB vázakon alkalmazott különböző felfüggesztésekkel. Léteznek hasonló, rugalmas nyeregcsőre épülő megoldások, de ott szimplán a karbon alapanyagra és gumiból készült elasztomerekre van bízva a feladat, viszont ezeknél szinte ugyan olyan erővel fog visszatérni a nyeregcső az eredeti helyzetbe, mint amilyennel elmozdult, a mozgás tehát nem csillapított. Az STR megoldás lelke tehát az oda- és visszaút csillapítással is rendelkező egység.

A modul tervezésekor szintén szempont volt a teljes karbantartás-mentesség, s mivel ez egy kizárólag olajjal működő elem, nincsenek benne légkamrák, illetve azok tömítései, az egység teljesen zárt a külső hatásoktól. Ha mégis cserére szorul az olajpatron, 2 év garanciát ad rá a Specialized, vagy ezután külön megvásárolható.

 

 

Mint korábban írtam, a nyeregvázcső cserélhető, ebből összesen 9 féle létezik, amivel súlyunkhoz, illetve a kívánt rugózáshoz tudjuk finomhangolni a vázat. Ebből minden bringához gyárilag két darab jár, illetve mindkét cső kétfajta rugalmassággal rendelkezik - beszerelhető 0 vagy 90 fokkal elforgatva -, így out-of-the-box mindenki megtalálja a megfelelő beállítást. Kezdésnek, a gyárilag szerelt csövet forgattam el 90 fokkal, hogy lássam, mennyire érezhető a változás és gyorsan realizálnom kellett, hogy mennyire fontos lesz a Diverge-nél a jó beállítás eltalálása. A rossz beállításnál, az egyébként szinte észrevehetetlen rugózásból azonnal szembetűnő 'pattogás' válik. Érdemes tehát a rendelkezésre álló csövekkel játszani, viszont a Specialized által, súly alapján javasolt beállítás helyesnek bizonyult. A kevésbé kalandvágyóknak ajánlom egy bolt vagy egy bikefitter felkeresését. A csillapító egység három móddal rendelkezik: nyitott, feszes és teljesen zárt állapot. Javarészt nem is használtam másban, csak a teljesen nyitott állapotban, az állítókarhoz csak hosszú, aszfaltos mászásoknál nyúltam. A váz és az STR rendszer miatt zárt állapotban sem lesz olyan merev, mint egy valódi merev váz.

A bringa orrában található Future Shock 2.0-val nem fogok most részleteibe menően foglalkozni, ez ugyan az a megoldás, ami évek óta megtalálható a jobban felszerelt, 'normál' Diverge modellekben. Kellő kényelmet ad a rázósabb, kavicsosabb terepen. Habár a márka- és bringaspecifikus alkatrészeket kevésbé kedvelem, meg kell hagyni, hogy számos előnnyel rendelkezik: alacsonyabb súly, illetve nem ül be, se nem 'bólogat', mint a hagyományos, teleszkópos villák.

MENET KÖZBEN

Ijesztően jó - ugye ezt a kifejezést használtam korábban. Ugyanis ezt éreztem miközben a Diverge-dzsel tekertem. A megfelelő beállítás megtalálása után nagyon könnyű megszokni, s hamar elfeledkeztem arról,  mennyit dolgozik a váz alattam. Megmarad a kapcsolat a talajjal, érezni a terep minden, nagyobb egyenetlenségét, a csillapítás azonban 'elveszi az élét' ezeknek az akadályoknak. Nem az a tipikus varázsszőnyeg feeling, de határozottan és nagy mértékben csökkenti a testet érő ütéseket, rezgéseket. Az ülőgumóim köszönték meg leginkább, ami sokkal hosszabb körökben manifesztálódott, olyanokban, amikre sokkal kisebb kedvvel vállalkoztam volna a Diverge nélkül.

FINOMHANGOLÁS

Nem győzöm hangsúlyozni a jó beállítás fontosságát, ami a sok változó miatt beletelhet egy kis időbe, de megéri. A nyeregvázcső szögét a Specialized direkt egy kicsit meredekebbre vette, ami kompenzálja a nyereg tervezett hátrahajlását, így a nyeregben ülve kapjuk meg a 'rendes' szöget. Ha rendelkezel már egy, nem STR rendszerű Diverge-dzsel, azok beállításai így minimális, vagy nulla változtatással jók lesznek az STR-nél is. Érdemes a nyereg szintezésénél is számításba venni a hátrahajlást, célszerű annak orrát egy kicsit lejjebb állítani alaphelyzetben. A kapott tesztbringa 58-as méretben érkezett, viszont a 184 centimhez még mindig hosszúnak éreztem a kormányszárat, így azt lecseréltem egy 20mm-rel rövidebb darabra, azt azonban el kell mondjam, hogy én alapvetően a rövid stucni/offset nélküli nyeregcsöveket kedvelem, így ez inkább egyéni dolog, mint tervezési hiba. Ezzel együtt is a Diverge STR inkább a kicsit nyújtottabb üléspozíciót kínálja.

Szemmel látható időt töltöttem a tökéletes üléshelyzet megtalálásával, a javaslatom pedig az, hogy ha pont mérethatáron vagy, válaszd a nagyobbat. Szónokolhatnék a kicsit felegyenesedetebb pozíció mellett, de ez a bringa határozottan teljesítményorientált bringásoknak készült, ez pedig így tökéletes.

A GRAVEL KÖRÖK

Teszthelyszínül a Sky Island szériát választottam. A két hosszú kör, amire elvittem, magában foglalta a retteget lejtőt Guadalote Flat úthoz. Az utolsó tánc amit eljártunk egy 167km-es, vegyes terepviszonyokkal rendelkező etap volt Chirachua hegyei közé. A Sky Island-i körök főként a bringa képességeit tették próbára köves, gyökeres, rázópad szerű részekkel, a Chirachua-i úton pedig hosszútávú kényelmet tudtam tesztelni. Kijelenthetem, hogy a Diverge STR kiállta a próbákat: a távokhoz és terephez mérten minimális fáradtsággal, nálam általában erősebb riderekkel tartva a tempót sikerült zárnom a napokat. 

FELSZERELTSÉG

Minden alkatrész és kiegészítő, amit az S-Works vázra aggattak gyakorlatilag az elérhető legjobb a piacon. Az árcédula ellenére a Diverge egyáltalán nem hivalkodó, amit egyesek negatívumként élhetnek meg, nálam azonban ez hatalmas plusz pont. Egyedül a stucni lógott ki számomra a sorból esztétikailag, azonban ez a Future Shock sajátja, így ez egy egységként kezelendő. A komputer egy konzollal közvetlen felszerelhető a kormányszár elejére.

Ez volt az első találkozásom a 'kevert' Sram AXS hajtással. A legjobb dolog az AXS-sel kapcsolatban az, hogy könnyes búcsút inthetünk az alkatrészekkel történő matekozásnak, melyik mennyi bowdent húz, figyelni mi, mivel kompatibilis. A 10-50-es kiosztású fogaskoszorút egy 40-es lánctányérral hajtjuk meg, ez pont az a tartomány, ahol nagyjából mindig lesz jó áttétel, jó pedálfordulattal: sosem fordult elő, hogy síkon kipörgettem volna az áttételt, illetve a mászásokon is gond nélkül vállalható volt. A bringa jó eséllyel soha nem fog kemény single trail-eken menni, ezért nem is gondolom, hogy bárkinek szüksége lenne kisebb lánctányérra. 

A Red AXS kit minden bringán jól mutat, ez alól nem kivétel a Diverge STR sem. Jó móka a wattmérő is, így legalább mindig tudtam, mennyire kevés erőt fejtek ki éppen a pedálokon. A koskormányos Sram fékváltókarok és fékek jelentősen javultak adagolhatóságban, mióta legutóbb próbáltam egyet. Megszállottan szeretem a széles koskormányokat, ezért szerintem a 440mm széles kormány túl keskeny -pláne az 58-as vázmérethez. Egy szélesebb kormány mindenképp rengeteget dobna az amúgy nagyon kényelmes érzeten.

A házon belülről érkező karbon kerékszett, a Roval Terra CLX II 25mm-es belső szélességgel rendelkeznek, ennek rendje és módja szerint szépen feküdtek rajta a 47mm-es külsők. Ha ez a méret sem elég, s több ballonosságra vágynánk, rakhatunk bele 650b kereket, ezzel képes fogadni a 2.1"-os gumikat is. A 700x47C méretű Specialized Tracer gumik nem fognak kényelmi versenyt nyerni - arra ott a Future Shock -, de tisztességgel viselték a cudar körülményeket, amivel szembesültek a teszt alatt, zéró problémával. 

Korábban említettem, hogy nem vagyok nagy rajongója a hátranyúló nyeregcsöveknek, de mi a helyzet a dropper nyeregcsövekkel? Személy szerint, a minden-bringába-droppert nézetet vallom, de idővel be kellett látnom, hogy az STR pont az ellenkezőjét akarja: a bringást a lehető legtöbb helyzetben a nyeregben tartani. Sok bringánál, ahol a kényelem leginkább a dropper nyeregcső miatt érhető tetten, a Diverge-nél ez az alapból jó tulajdonság csak tovább javulhatna. A váz egyébként képes 27.2mm átmérőjű droppert fogadni, sőt a vázon belül elvezethető a bowdenezés is hozzá, az ilyen felszereltségű modellhez azonban már mindenképp egy vezeték nélküli megoldás passzolna.

A S-Works Power Mirror nyereg egy igazi ínyencség, eme különlegességét az árcédulája is reprezentálja. A Specialized a következőket írja a nyeregről: "A forradalmi eljárás komplex, méhsejtrács szerkezetének köszönhetően végtelen lehetőségünk van az anyagszerkezet sűrűségét szabályozni, ahogy azt a hagyományos szivaccsal korábban lehetetlen volt." Nem semmi, gondoltam a szöveg értelmezése után, mindenesetre a nyereg egyszerűen tökéletes volt. Nehéz volt megmondanom, hogy a kényelemhez az Suspend The Rider rendszer, vagy az ülés tett hozzá jobban, de így együtt ez egy tökéletes megoldás.

VÁZ RÉSZLETEK

Van néhány részlet a vázon, amit mindenképp szerettem volna kiemelni. Könnyű túrázáshoz, vagy hosszabb körökhöz a villa mindkét szárán 3-3 furatot találhatunk, amihez táskát, vagy extra kulacstartót rögzíthetünk. Az alsócsövön, a kulacstartó alatt megtaláljuk a Specialized SWAT tárolóját, amibe szerszámot, belsőt vagy egy kis extra elemózsiát pakolhatunk, a gyárilag mellékelt kis szütyő segítségével. Ha már kulacstartó, a vázon találunk egy harmadik felfogatást, ami az alsócső alján helyezkedik el. A tisztességes, egyes MTB vázakat is megszégyenítő láncvilla védő gumírozás gondoskodott arról, hogy a rázósabb terepen se a lánccsattogástól legyen hangos a környék. 

Nem hagyhatom szó nélkül a váz gyönyörű festését sem: a szín egy enyhe átmenet sötét kékeszöldből homoksárga-barna-fekete kombóba, mindezt a manapság nagyon kedvelt olajfoltos mintával. Nehéz ezt fotón átadni vagy élőben észre venni, de amint a nap sugarai megsütik a festést, előbújik az igazi énje.

KINEK VALÓ A DIVERGE STR?

A kényelem priorizálása úgy, hogy nem megy a hatékonyság és a sebesség rovására - ezekkel tudnám leginkább összefoglalni a Diverge STR-t. Egy biztos: gondoskodni fog a megfelelő komfortérzetről menet közben még a sokadik órában, sokadik napon is, tökéletes célszerszám az akár több napos gravel versenyek lekűzdésére. Nem mellékesen ajánlom azoknak, akik szeretik a legújabb és leginnovatívabb megoldásokat látni a saját bringájukon.

Meglepő lehet, de a Diverge STR-t nem vittem el bikepacking túrára, annak ellenére, hogy minden eleme adott: a rögzítési pontok a vázon, a villán, illetve a már sokszor emlegetett kényelem. Egy könnyebb nyeregtáskával talán még az STR rendszert sem befolyásolnánk érdemben, nehezebb táskával pedig a különböző nyeregvázcsövekkel kísérletezhetünk. Talán legközelebb...

Összegzésként pedig szeretném elmondani, hogy mit szerettem legjobban a Diverge-ben: a potenciált a jövőbeni fejlesztésekhez. Sokan azt gondolhatják, hogy megint egy drága bringa, amit csak a torkunkon akarnak lenyomni. A helyzet az, hogy valóban nem olcsó, viszont a hátsó Future Shock rendszert -vagy annak változatait-vélhetően a jövőben az olcsóbb kategóriákban is megkapjuk majd, akár egy kedvezűbb árú, aluminium modellel. 

A Specialized az STR felfüggesztéssel egy nagyon innovatív és egyedi megoldást hozott létre, ami remélhetőleg a jövőben széles körben elterjed majd - legnagyobb haszonélvezői ennek pedig az ülőcsontok lesznek.

 

Forrás:
www.theradavist.com
Eredeti szöveg:
Spencer Harding
Fotók:
Spencer Harding
Hubert d'Autremont

 

 

Nanobar példa

Üdvözöllek!

Ez itt egy példa a nanobar és container használatára.