Bemutató: Specialized Turbo Levo SL Gen2

Igencsak lógott már a levegőben az aktuális Levo SL frissítése, hiszen 2020-as bemutatása óta számos gyártó próbálta a Specialized által kitaposott utat követni a könnyű e-bike-ok bemutatásával. Borítékolható volt, hogy ezúttal sem csak egy apró ráncfelvarráson esik át a gyártó által csak "tökéletes trail bringának" hívott modell.
A legszembetűnőbb változás a váz formájában és kialakításában érhető tetten: elhagyták a korábbi SL és jelenlegi Levo vázon megtalálható, a tagot egyik oldalról 'átölelő' merevítőt, ehelyett az Epic EVO-hoz hasonlító bekötési ponttal és felsőcső kialakítással találkozunk. Változtak ezen felül az FSR rendszer himbái, sőt a Levo SL-lel a Specialized elindítja a 4 forgáspontos felfüggesztésének új generációját. Erről egy kicsit később.
VÁZ:
A komplett Levo SL család megkapja a FACT 11M alapnyagot, így vázanyagban nem lesz eltérés az S Works és a 'mezei' SL között. Egyetlen különbség a himbát és a tagot összekötő yoke anyagában lesz, a csúcsmodellben ez is karbon, titán csavarokkal összeszerelve. A teljes első háromszög monocoque kialakítású, egy darabban gyártják le és veszik ki a formából, illetve maradt a stílusspecifikus S méretezés is. A váz minden elemében követi a mai trendeket: longer-lower-slacker, a sorból 2023-ban persze nem maradhat ki a mullet kerékszabvány sem. Gyárilag minden felszereltségi szint 29"/27.5" kerékszettel érkezik, viszont a mérnökök meghagyták a lehetőséget a teljes 29" szettet kedvelőknek is. A Horst Linknél elhelyezett flip chip átfordításával a 29"-os hátsó keréknél is milliméter pontosan megmarad az eredeti, mullet geo. Laposabb lett a fejcső szög 1 fokkal, 66 helyett immáron 65 fok a bázis, ami a fejcsőben lévő insterttel +/- 1 fokkal módosítható. A Specializedtől nem újdonság, hogy a tag alsó szeménél elhelyezett excenteres darabbal a középrész magassága -és ezzel együtt a fejcső szög is- csökkenthető 5mm-rel.
FELFÜGGESZTÉS:
A frissen bemutatott rásegítéses bringáknál javarészt a következő paramétereket halljuk leginkább: Newton-méter, Watt, Wattóra, s jellemzően kevesebb szó esik a bringa legalább ugyan olyan fontos eleméről: a felfüggesztésről. A Specialized megközelítése megsüvegelendő, hiszen a márka komplett egységként tekint a bringára, aminek szerves része az FSR rendszer. Javítottak az áttételezési arányon (levarage ratio), aminek köszönhetően jóval érzékenyebb mozgást produkál a gép már a rugóút elején, az út végén viszont kellően felkeményedik a rendszer, így aligha fogja a tag hangosan jelezni, ha elnyelt minden millimétert a hátsó kerék és a bringás közt. A tag egyébiránt szabvány szemtávolsággal és stroke-kal érkezik, egyedül a szelepelés az ami a gyártó sajátja, ami az RX Tune kezelés által leginkább a vázhoz tudják finomhangolni. A számokban is vannak változások: elől 160mm, hátul 150mm út áll rendelkezésre az új Levo SL-nél. Jó hír azoknak, akik szeretik saját ízlésükre szabni a bringájukat, hogy a Gen2 SL kompatibilis acélrugós tagokkal is.
MOTOR ÉS AKKUMULÁTOR:
A számoknál maradva, az első lényeges változás az új SL1.2 elnevezésű motornál, hogy a csúcsnyomatéka 50Nm-re nőtt. A legnagyobb teljesítmény 320W, Wh-ban kifejezve ennyi a beépített akksi kapacitása is: 320Wh. A teljesítmény nőtt, a kapacitás maradt: azt gondolhatnánk, hogy ez nem egy előnyös párosítás, joggal feltételezzük azt, hogy a hatótáv rovására megy a combosabb motor... de nem a Levo SL-nél! Sikerült olyan fizikai és software-es megoldásokkal finomhangolni az SL1.2 motort, hogy a fogyasztása érdemben nem nőtt az előző generációhoz képest. Nem egy bevett gyakorlat, de hatótáv adatokat is közölt a gyártó (Range Extender nélkül): ECO módban a bringa képes egy 3-3.5 órás túrán, 1600-1700m szint mellett, kb 40km-es körön kiszolgálni minket, mielőtt teljesen lemerül. Trail módban ez 1.5-2óra, 900m szint és 30-35km, Turbo módban ezek a számok pedig 1:15-1:30 óra, 20-25km és nagyjából 850m szint. Ha nem elég a szufla, a 160Wh-s kiegészítő Range Extenderrel +50%-kal toldhatjuk meg a kapacitást, illetve a fenti számokat. Fontos újdonság továbbá, hogy 40%-kal sikerült csökkenteni a motor zajszintjét, ami egyrészt az újratervezett forgórészeknek köszönhető, másrészt a motor újragondolt burkolata is hozzá teszi a magáét a zajcsillapításhoz. A hajtókarok rögzítése már a SRAM DUB interfészére történik.
Mivel az SL mindig is a teljesítményorientált ridereknek készült, akik készek beletenni a maximumot egy-egy bringázásba, ezért nem utolsó szempont a komplett bringa súlya sem. A legkönnyebb modellt a mérlegre helyezve 17.7kg-nál áll meg a mutató, ami egy közepes súlyú, analóg enduro gépnek felel meg - egészen baráti, nem igaz?
A lényeget majdnem kihagytuk: megcsíptünk egy S-Works modellt, így hamarosan a boltban élőben is megtekinthető lesz!