Heti ötperces: Általános karbantartás

Szinte mindenki azt hiszi, gondolja, hogy vesz egy drága vagy nagyon drága dolgot, akkor az ára egyenes arányosságban van a tartósságával, vagy az élettartamával.
Elméletileg igen, de gyakorlatilag nem teljesen így van. A legjobb alkatrészek sem örök életűek, főleg akkor, ha el vannak hanyagolva. Erre szoktam idézni az egyik kedvenc mondásomat: "Az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség...gyakorlatilag viszont van."
Szűkítsük az általánosságot a kedvenc tevékenységünkre, a bringázásra. Van olyan ügyfél, aki fel volt háborodva, mert a Shimano XTR hátsó váltó leszakadt és összegyűrődött és hát "ez egy sz@r, ez nem való bringára". Mint kiderült, előtte elesett a váltó oldalra, majd a váltóval együtt elhajlott egy kicsit a váltótartó fül is, tovább menve beváltott a küllők közé...gondolom nem is kell folytatnom a sztorit.
Másik ügyfél behozza a bringát, hogy leesett a fogaskoszorú a hátsó agyról és hogy ez milyen sz@r bringa stb-stb. Némi faggatás után kiderült, hogy már egy hónapja! zörög-csörög valami hátulról és a hátsó váltó sem váltott rendesen, de azért még ment vele vagy 10 alkalommal. 3 perc alatt orvosolva lett a probléma.
A fenti kis történetekből azt szerettem volna kihozni, hogy a kerékpár is egy összetett szerkezet, ami azért meghibásodhat, de nem mindegy, hogy hogyan és mennyire. Kis odafigyeléssel az ilyen jellegű hibák szinte nullára redukálhatók. Gondolom a következő kérdés, hogy hogyan?
Persze a bringaboltunk bevétele szempontjából a legkézenfekvőbb válasz, hogy tessék szépen rendszeresen behozni hozzánk szervizelésre, átvizsgálásra a kerékpárokat, majd mi megcsináljuk. Szép munka!
Ami részben igaz is, mert nem mindenki rendelkezik megfelelő műszaki érzékkel, vagy esetleg szereti a kedvencét biztosabb kezekben tudni. Viszont ha szeretünk egy kicsit szerelgetni és érdekel is a téma, akkor egy unalmas félóránkba nyugodtan mi is átnézhetjük a bringánkat. Kezdjük a tisztítással és a takarítással. Lemosni vagy csak egy ronggyal áttörölgetni nem tart sokáig és közben elvégzünk egy szemrevételezéses vizsgálatot is (pl. ez minden anyagvizsgálat alapja). Kopást, repedést, rendellenes hibákat keressünk, persze nem nagyon szoktak lenni, de azért előfordulhat.
Nézzük meg a fékbetétek vastagságát, a féktárcsát, hogy nincs-e kivállasodva, a lánckerekek fogait, érdemes megrángatni a hajtókarokat, a kerekeket, hogy kotyognak-e, nincsennek-e a bowdenek vagy a bowdenházak kirojtolódva, a gumikon van-e még mintázat, nincs-e valami vágás-repedés rajtuk, stb.
A hajtáson felgyülemlett piszkot el kell távolítani. A dzsuva a lánctányérokon és a váltógörgőkön szokott leginkább felgyűlni. A tisztítás után ne felejtsd el beolajozni a láncot! Ha van otthon láncnyúlás mérő szerszámod, akkor csekkold le a lánc állapotát. Ha nyúlottnak vagy nyúlott közelinek értékeled, akkor konzultálj egy szakemberrel, hogy elég-e csak a láncot lecserélni, vagy már a többi elemet is ki kell cserélni a hajtásrendszerben.
Érdemes egy imbuszkulcs készletet, csavarhúzót elő venni és minden csavart megpróbálni meghúzni, amit találsz a bringán, kivéve ez alól a hátsó váltón (ha van első váltó, akkor azon is) lévő kis csavarok, amik a váltó határolását végzik. Na azokat ne piszkáld, ha nem tudod, hogy mire valók, lesz meglepi, ha azokat a csavarokat tökig húzod.
Rendszeresen tapasztalom, hogy alacsony guminyomással hozzák be a bringákat a boltba. Az alacsony nyomáson használt gumi kényelmes és jól tapad kanyarokban (amíg le nem fordul a felniről), de nehezebb a hajtása és hosszú távon károsodik a gumiköpeny oldalfala. Mindig érdemes megnézni a gyártó által a gumik oldalfalára ráírt nyomás -tól -ig értékét betartani, a két érték között (minimum-maximum) biztosan megtaláljuk a nekünk megfelelőt. Egyes speciális felnik is rendelkezhetnek maximális gumiméret és guminyomás értékkel, amit nem szabad túllépni, ha szeretnénk a kereket hosszú ideig használni. A guminyomás értékét minden indulás előtt érdemes ellenőrizni, akár csak kézzel megnyomkodva, de hetente egyszer nyomásmérő pumpával is, azért az pontosabb, mind a tapperolás.
Ezekhez az otthoni karbantartásokhoz nem kell nagy szakértelem és szerszámigény. Persze vannak speciális szerszámok, amik egy jól felszerelt bringaboltban mindig vannak raktáron, de azok használatához már nagyobb merészség is kell, értem ezt úgy, hogy jobban szét kell már szedni a bringát, ha már a speciális szerszámokat is be kell vetni. Jó ha van otthon egy láncbontó, láncnyúlás mérő, gumileszedő szerszám, racsnihoz kulcs, teleszkóp pumpa. Azért egy vérbeli szerelőnek a szerszámosában ott a helye az ilyen speciális szerszámoknak is, amik igényes szerszámos dobozban össze is vannak válogatva, pl. 93500 SuperB Bike Tool Set.
Szóval arra buzdítunk mindenkit, hogy merjen hozzá nyúlni alap szinten a kerékpárjához, ha pedig komolyabb segítségre van szükségetek, akkor szervizünkbe bátran behozhatjátok, van tapasztalatunk a szerelésben is.
Üdv!
Bikexpert csapat