Heti ötperces: Nyugodt bringázás

Az előző cikkben írtam arról, hogy hogyan készítsük fel a bringánkat a tekerések előtt, mik a legszükségesebb rutinműveletek ahhoz, hogy a kerékpározás élvezetes legyen aznap.
Azonban előfordul a legfelkészültebb és a legjobb bringásokkal és bringáikkal is, hogy menet közben valami kellemetlenség üti fel a fejét és akkor oda az aznapi tekerés...Dehogy van oda, csak felkészültnek kell lenni ezekre a nem várt eseményekre amennyire lehet. Mik is ezek? Defekt, láncleesés, láncszakadás, esésből adódó kormány vagy nyereg elfordulás. Persze millió dolog lehet még, de ezek a leggyakrabbak talán, amikre fel lehet készülni és menet közbeni orvoslásra is van mód.
A fent felsorolt események kijavításához szükségünk lesz szerszámokra, amiket valami úton-módon magunkkal kell vinni. Ez történhet valamilyen kisméretű táskában, pl a nyereg alá vagy a vázra felszerelve, vihetjük a bringás mezünk zsebeiben, vagy egy hátizsákban is. Nem nagy szerszámokról van szó, ezek kisméretű, úgynevezett marokszerszámok, amik többfunkciósak, bicskaszerűen kinyithatók és tartalmazzák a legfontosabbakat, pl. imbuszkulcsok, csavarhúzók, de van olyan is amin van már láncbontó szerszám is.
Kell, hogy legyen nálunk gumileszedő szerszám, ragasztó készlet, minipumpa és egy tartalék belső gumi, aminek a mérete megegyezik a bringánk kerékméretével és ami még fontos, hogy a szelep is legyen jó méretű a felnin lévő szeleplyuk méretével. Nagyon sok bringa felnijén csak a kisebbik lyuk van fúrva a szingószelepnek, ezen az autószelepet nem fogja senki átpréselni. Otthon érdemes egyszer kiszerelni a kereket, levenni a külső gumit, kicserélni a belsőt és visszaszerelni mindent, ne élesben derüljön ki, hogy már a kerék kiszerelésével bajban leszünk. Volt ilyenre is példa
Ha belső nélküli rendszerrel (tubeless) megyünk és van benne valamilyen defektmentesítő folyadék, akkor nem nagyon vesszük észre, hogy valami kiszúrta a guminkat, mert a rendszer szinte azonnal be is tömíti a lyukat, de előfordulhat, hogy nagyobb a lyuk vagy a vágás, és ilyenkor szelel a levegő és prüszköl kifelé a defektmentesítő folyadék. A kereket mindig forgassuk úgy, hogy a kerékben lévő defektmentesítő oda tudjon folyni a lyukhoz, akkor nagyobb eséllyel ragasztja be a lyukat, ha nagy mennyiségben van jelen a cucca a lyuk közelében. Ha ez sem segít, akkor még mindig lehet használni a lyukat betömítő gumicsíkot vagy gumidugót, amiről Egy defektes történet című cikkemben írtam.
A láncszakadás is benne van a pakliban, igen kellemetlen hibajelenség. Az orvoslása nem fekete mágia, csak legyen nálunk láncbontó szerszám a törött szem eltávolításához és megfelelő patentszem a láncunk újbóli összerakásához. Azt kell megnézni a patentszemnél, hogy hány sebességes hátul a bringánk és a sebességfokozatnak megfelelő patentszemet kell a láncbontó szerszám mellé bekészíteni. A láncszétszedést és összerakást is érdemes otthon gyakorolni, de azt inkább egy rossz láncon, ne a saját bringánkon.
Az esés vagy eldőlés következtében elmozduló kormány vagy nyereg is elég kellemetlen tud lenni, mert mikor szerszám nélkül szeretnéd visszarángatni, akkor tutira nem nagyon akaródzik neki vissza mennie. Ha van marokszerszám készletünk, akkor azon tutira van olyan bitfej, ami jó lesz a meglazításához és a visszaállítás utáni meghúzásához. Ezt is le kell ellenőrizni a marokszerszám megvásárlása után, persze előtte is, hogy jót vegyünk.
Küllőtörés vagy egy kis nyolcas valamelyik kerékben egy küllőanya kulcs (küllőkulcs, centírkulcs) segítségével annyira megcsinálható, hogy lehessen folytatni a bringázást, de ez már rutint igényel, de ugye a muszáj nagy úr.
Én ezeket a mini szerszámokat egy kis időjárás álló szerszámos táskában tárolom, ami simán befér a bringás mezem egyik zsebébe a háromból. Egy másikban benne van a pótbelső és a minipumpa összegumizva, a harmadik zsebben pedig a telefonom és némi ennivaló, pl müzliszelet, energiazselé. A bringás mez azért is jó, mert anyaga jól szellőzik, könnyen elvezeti az izzadságot a bőrünkről, ha feltűnő a színe, akkor jól látható már messziről is (safety first!) és ha nem hordunk hátizsákot, akkor a zsebei egész jól pakolhatóak.
Üdv!
Bikexpert Csapat